21 maja 2018

W krakowskim Bunkrze Sztuki o Ghucie


W Galerii Bunkier Sztuki zebrało się w niedzielny wieczór 20 maja,kilkadziesiąt osób, a była to okazja niezwykła, smutna, gdyż dotycząca okrucieństwa wojny, jaka toczy się od 2012 roku w Syrii. Największe żniwa zniszczeń, kalectwa i śmierci dotknęły, między innymi, takich miast jak Aleppo, czy Ghuta.
Na początku kwietnia reżim Baszara Al-Asada użył ponownie przeciwko mieszkańcom Ghuty broni chemicznej – gazu sarin. W straszliwych męczarniach zginęło 70 osób.

Trwające przez cztery lata ataki na rejon będący jednym z ostatnich bastionów opozycji zmusiły tysiące ludzi do życia pod ziemią, w piwnicach, tunelach, mniej lub bardziej prowizorycznych schronach, połączonych długimi korytarzami pomieszczeniach, z których nie wychodzili czasem długimi tygodniami.
Syryjskie organizacje praw człowieka Dawlaty i Women Now For Development zajmują się zbieraniem ustnych świadectw cywilów, którzy od wielu lat doświadczają wojny i przemocy w Ghucie i innych rejonach Syrii. Żywią nadzieję, że te historie posłużą kiedyś, żeby pociągnąć do odpowiedzialności sprawców zbrodni wojennych. Chcą się jednak nimi podzielić już teraz, kiedy wojna w Syrii wciąż trwa. Dwa miesiące temu w teatrze Al-Madina w Bejrucie odbyło się niezwykłe wydarzenie poświęcone świadectwom i głosom z oblężonej Ghuty. W akcie solidarności z Syryjkami i Syryjczykami to niedzielne spotkanie przy pl. Szczepańskim w Bunkrze Sztuki, podczas którego zebrani wysłuchali autentycznych nagrań z opowieściami mieszkanek Ghuty. Łączono się również, poprzez sieć internetową, bezpośrednio z mieszkańcem syryjskiego miasta, który przedstawił aktualną sytuację i odpowiadał na pytania uczestników spotkania.
Podczas spotkania towarzyszyła Kholoud Charaf, syryjska poetka i stypendystka programu ICORN dla pisarzy i pisarek zagrożonych prześladowaniami, która od marca przebywa na stypendium w Krakowie. Przeczytała swoje utwory w języku angielskim i arabskim, a następnie w tłumaczeniu polskim. Tłumaczenie tutaj>>> https://www.facebook.com/notes/witajcie-w-krakowie-welcome-to-krakow/ghuta-tekst-kholoud-charaf/1943353799031492/
/zdjęcia Zdzisław Wagner/